סימני מצוקה בכתב היד

אחד התפקידים של הגרפולוג בהם הוא חייב לגלות אחריות, מקצועיות והקפדה יתרה הוא בנושא גילוי סימני המצוקה בכתב היד. חשוב להזכיר כי קיים דמיון בין סימני המצוקה בכתב לנושא מהימנות.

גיל ההתבגרות מאופיין במשברים לכן יש להבחין בין מצוקה זמנית, תלויית גיל, המזוהה כמצוקה זמנית בכתב המתאפיין ככתב לא בריא אך ניתן לתיקון לעומתו אנשים שסיגלו לעצמם התנהגות מצוקתית ההופכת להיות דפוס וחלק אינטגראלי מאישיותם. על מנת לבחון אם אכן מדובר במצוקה, יש לראות כתבים מהעבר ולנסות לזהות באיזו תקופה חל המפנה בכתב. יש לעשות מיפוי ולבדוק את הדינאמיקה של התפתחות האדם ומצוקותיו. ידוע כי הרבה מצוקות מופיעים בגיל ההתבגרות.

ניתן לחלק את ההתבגרות לשני חלקים:
1. התבגרות פיזיולוגית – התלויה בהתפתחות הורמונאלית.
2. התבגרות נפשית – חיפוש זהות.
שניהם מלווים במגוון תגובות אישיות.

גיל ההתבגרות אינו מתוחם בגילאים קשיחים יש אנשים מסוימים שתקופה זאת מופיעה יחסית מאוחר (עד גיל עשרים).
קיימים 4 קבוצות של סימנים מצוקה: 1. ארגון, 2. צורה, 3. תנועה, 4. קו.

בעיות בארגון צורה – מייצגים את הצד הסוציולוגי, דהיינו בעיות חברתיות, תקשורת מהאדם החוצה. הללו יכולים להיות סימני מצוקה זמנית – רברסיבילית עם פתרונות קונקרטיים כמו שינוי סביבה, זאת כל עוד יש לאדם את החוסן הפנימי, היכולות הפנימיות לשאת את הסבל, לקום ממשברים. בלעדיהם יקשה על הפרט להתגבר על מצוקותיו.

בעיות קו ותנועה – מייצגים את הפסיכולוגיה. את עולמו הפנימי של הפרט, שלא בא לידי ביטוי ישיר בהתנהגות חיצונית. סימני המצוקה הללו קשים לאיתור וללא איתורם יקשה לעזור. במקרים בהם מאבחנים מצוקה “פנימית” יש להפנות את האדם לטיפול פסיכולוגי. הפרעות בקו הן הביטוי החמור ביותר למצוקה ומשמעותן היא פגיעה יותר עמוקה שנמשכת לאורך זמן.

במידה וקיימת מצוקה בשני התחומים – החברתי והפסיכולוגי – הרי קל יותר לזהותה ולהפנות לקבלת עזרה.

כללי – במצוקה קיימים סימנים כבדים וסימנים קלים. ככל שהסימן כבד יותר כך הוא מסמן מצוקה גדולה יותר.
כל הסימנים הללו יכולים לנבוע מרקע של בעיות פיזיות ועל כן חשוב לוודא שאכן אין בעיות מסוג זה.

הקו – הקו משול לצינור: דפנותיו מבחינים בינינו לבין הסביבה. פנים הקו מצביעים על הלכידות הפנימית. אם יש חללים בפנים, אזי אין לכותב לכידות פנימי. ניתן לראות גם פריצות בדפנות הקו. קו לא בריא לא יכול להיות נמרץ. אם רואים שקו כלשהו מעשה בתנועה נמרצת, הדבר מצביע על כך שיש פוטנציאל לשיפור המצב ולהבראה. שפתי הקו מסמלים אינדיבידואליזציה. אם אין שפתיים ברורים, הכל נשפך מחוץ לשפתיים (כמו ניר בדיו על גבי ניר סופג). במקרה זה אין הבחנה בין הכותב לבין החברה. מדובר באנשים שאין להם די כוח רצון.

הפרעות בקו – הפרעות בקן הן ההפרעות הקשות ביותר. הקו הוא המרכיב האינטימי והאישי ביותר. יותר קשה לשליטה וקשה יותר לאבחנה ועל כן נותן מידע רב. קו לא בריא יכול להיות סימן לדיסלקציה, לא יכול להיעשות בתנועות נמרצות. לאבחון מדיוק יותר עדיף לעבוד בהגדלה.

הפרעות בתמונת התנועה – תמונת התנועה מבטאת את האספקט הדינאמי באישיות ומכיוון שמדברים על רובד יותר עמוק באישיות ההפרעות כאן הן חזקות מהפרעות בארגון ובצורה. ההפרעות מבטאות הפרעות בביטוי הדחפים הפנימיים, ביחס בין הדחפים למעצורים בקצב הכותב.

הפרעות בתמונת ארגון – תמונת הארגון מעידה על התייחסות הכותב לעולם, המקום בו הכותב ממקם את עצמו, מכאן שהפרעות בחלוקת השטח ובתמונת הארגון מעידות על יחס בעייתי של הכותב לסביבה ויכול לפגוע בו בתחומים מסוימים בעוד שתחומים אחרים נשארים תקינים ולא בעייתיים.

יש לנו הצעה מפתה בשבילכם… לחצו כאן


התנסות במבחני הגרפולוגיה שלנו
הישאר מעודכן בכל החידושים באתר - בוא להיות חבר שלנו בפייסבוק!

מאמרים בגרפולוגיה

Close

יש לכם מש תמש באתר? לחצו כאן

הרשמה בחינם לאתר גרפוטייפ

מלאו את הפרטים הבאים על מנת להירשם לאתר ולהתחיל במבחן הגרפולוגיה.

כמו כן, תאפשר לכם ההרשמה לאתר לבצע בחינות נוספות המצויות בו.

ההרשמה לאתר אינה כרוכה בתשלום ולא תשמש למשלוח מסרים לכתובת המייל שלכם.

פרטיכם, תוצאות המבחן וכל מידע אישי נוסף אינם מועברים בשום אופן לגורם אחר.

Close

שחזור סיסמה למערכת גרפוטייפ

רשמו את כתובת הדואר האלקטרוני שלכם כפי שנרשמתם איתה לאתר.

Close

כניסה למערכת אתר גרפוטייפ

שכחתי את הסיסמה אני רוצה להירשם לאתר