מהי גרפולוגיה?

הגרפולוגיה היא תורת הכתב הבוחנת את הגילויים האישיים המוצאים את ביטויים בכתב היד.

הגרפולוגיה היא כלי ביטוי דינאמי, מוטורי, של אישיות הכותב, לרוב בלתי מודע, המועבר מהמוח ליד. היד היא האמצעי להעברת המסר מהמוח. מסר המסתתר מאחורי כל אות, פסיק וקו ולכן מדובר בעולם ומלואו, עולם עשיר מורכב ומסובך.

נפש האדם נסתרת היא, ניתן להסיק מסקנות אודותיה, אך אי אפשר לראותה ממש, אין שום שיקוף רנטגן המאפשר צפייה ישירה באישיותו של אדם ולכן הפסיכולוגים נעזרים בכלי מדידה שונים ומגוונים אשר באמצעותם ניתן להסיק מסקנות על מבנה האישיות ועל הדינמיקה של הנפש. אחד מכלי המדידה הללו הנו הגרפולוגיה, המנסה למצוא קשרים בין סימני כתב היד של האדם לבין מבנה אישיותו והתנהגותו.

הגרפולוגיה בוחנת שינויים בכתב היד, כך שניתן לזהות בעיות, מחלות מצבי רוח ועוד, כאשר משווים כתבי יד של אותו כותב בפרקי זמן שונים.
גרפולוגיה יכולה לספק הערכה ממצה של אופי האדם, כישוריו ויכולותיו המקצועיים.
בעזרת גרפולוגיה יכול המעסיק לקבוע מהו התפקיד המתאים ביותר עבור המועמד או העובד.

כמו כן באמצעות הגרפולוגיה ניתן לאמת התאמה של בני זוג זה לזו.

הגרפולוגיה מדוייקת ואמינה, זוהי שיטה לניתוח האישיות ללא כל צורך בהטרדת הנבחן יתר על המידה, כל שנדרש הוא להגיש טקסט עם הכללים לכתיבת כתב יד לניתוח גרפולוגי ומבלי לשכוח חתימה בסוף.

הגרפולוג חוקר את כתב היד, מפרש את הסימנים המיוחדים הטבועים בו, סימנים אשר התגבשו עוד בשחר ההיסטוריה, כאשר הבין האדם כי יש קשר בין צורת כתב היד לאישיות הכותב.

גרפולוג יכול להעריך אדם ברבדים שונים של תחומי חייו: רוחני, רגשי, חברתי, חומרי, מיני. ע”פ כתב היד ניתן לעמוד על משקעי ילדות, תפקודים בחיי היומיום, מעצורים רגשיים, יכולות, כישרונות ותכונות

על מנת שגרפולוגיה תוכל להצביע על תכונת אופי מסוימת היא צריכה להתבסס על 3 סימנים המצביעים על אותה תכונה בכתב היד, משמע שקביעויות יש לבסס אך ורק על צירוף של כמה וכמה סימנים, המצביעים כולם על תכונה או נטייה מסוימת. כמו כן יש לזכור כי לכל תכונה שתי קצוות, שלילי וחיובי ולכן הגרפולוג תמיד צריך לשאול את עצמו לאיזו מטרה נעשה האבחון.

כתבי יד משתנים לפעמים והדבר מושפע מעייפות, מצב רוח, מצב נפשי וכו’, למרות זאת ניתן להעריך את האדם ותכונותיו מכיוון שכתב היד משתנה בצורתו אך לא בזוויות הכלואות בין האותיות.

לסיכום: עלינו לזכור כי הגרפולוגיה הינה אך ורק אמצעי, מכשיר שבעזרתו ובאמצעותו מנסה הגרפולוג להניע אל צפונות הנפש של האדם ולהבינן. האדם הוא מושא הדיון, והגרפולוגיה היא רק האמצעי.

מקורות:
כתב יד ופסיכודינמיקה
כתב היד כראי הנפש
הכל כתוב


התנסות במבחני הגרפולוגיה שלנו
הישאר מעודכן בכל החידושים באתר - בוא להיות חבר שלנו בפייסבוק!

מאמרים בגרפולוגיה

Close

יש לכם מש תמש באתר? לחצו כאן

הרשמה בחינם לאתר גרפוטייפ

מלאו את הפרטים הבאים על מנת להירשם לאתר ולהתחיל במבחן הגרפולוגיה.

כמו כן, תאפשר לכם ההרשמה לאתר לבצע בחינות נוספות המצויות בו.

ההרשמה לאתר אינה כרוכה בתשלום ולא תשמש למשלוח מסרים לכתובת המייל שלכם.

פרטיכם, תוצאות המבחן וכל מידע אישי נוסף אינם מועברים בשום אופן לגורם אחר.

Close

שחזור סיסמה למערכת גרפוטייפ

רשמו את כתובת הדואר האלקטרוני שלכם כפי שנרשמתם איתה לאתר.

Close

כניסה למערכת אתר גרפוטייפ

שכחתי את הסיסמה אני רוצה להירשם לאתר